Parafialny Zespół Caritas 2014

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI PARAFIALNEGO ZESPOŁU CARITAS W ROKU 2014

• PZC liczy 7 stałych członków i 2 osoby współpracujące.
  • W roku 2014 zespół wypracował na swoją działalność środki finansowe w wysokości 15.300 zł

Źródła przychodów:

• dofinansowanie z Urzędu Miasta: 4.000,-
  • przychód z loterii fantowej i ze sprzedaży ciast i napojów w czasie XIII Spotkań z Piosenką Religijną: 2.000,-
  • organizacja zabawy sylwestrowej o charakterze dobroczynnym: 1.950,-
  • sprzedaż własnoręcznie wykonanych palm wielkanocnych: 700,-
  • sprzedaż świec wielkanocnych i bożonarodzeniowych:  855,-
  • ofiary ze skarbonek: 550,-
  • wpływy od sponsorów: 3.300,-

Pozyskane środki przeznaczono na następujące działania:

• zakup odzieży dla 28 dzieci z 9 najbiedniejszych rodzin z naszej  parafii (po 100zł na dziecko): 3.000,-
  • tzw. „adopcję” młodej dziewczyny Alphonsy  Gandii z Indii, polegającą na finansowaniu jej studiów pielęgniarskich: 1200,-
  • organizację paczek mikołajkowych dla około 100 dzieci z naszej parafii: 3.000,-
  • organizację kolejnej  XIII edycji Spotkań z Piosenką Religijną: 3.500,-
  • zakup świec wielkanocnych i bożonarodzeniowych: 1.945,-
  • organizację  wigilii osiedlowej:  2.100,-  (osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogły przyjść na kolację wigilijną – dostarczono potrawy do domu).

Stałym elementem działalności PZC, kontynuowanym od wielu lat, jest rozdawanie żywności najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszego osiedla. Żywność finansowana jest ze środków Unii Europejskiej, natomiast PZC finansuje jej transport z centrali na nasze osiedle.
Dla zobrazowania skali tej pomocy - w roku 2014 wydano np. 2 tony jabłek i 1 tonę marchwi.
Od 1 grudnia wydawanie żywności odbywa się na nowych zasadach określonych prze Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, tzn. otrzymują tylko osoby, którym MOPS wyda zaświadczenie, że taka pomoc im przysługuje.

Ponadto w 2014 roku podjęto następujące działania:

• wspólnie z Radą Parafialną zorganizowano przygotowania wspólnoty parafialnej do przeżywania uroczystości kanonizacji J.P.II
  • własnoręcznie wykonano kilkaset palm wielkanocnych, z których dochód przeznaczono na cele charytatywne,
  • zorganizowano akcję pieczenia piernikowych serduszek z napisem „CARITAS” i obdarowano nimi wszystkich wiernych uczestniczących na Mszach Świętych w niedzielę Miłosierdzia Bożego.